Zgłoszenie działalności gospodarczej
Obowiązek dokonania zgłoszenia
Zgodnie z ustawą z dnia 21 grudnia 2000 roku o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych, ten kto podejmuje działalność w zakresie:
- produkcji,
- składowania,
- konfekcjonowania
- obrotu artykułami rolno-spożywczymi,
zobowiązany jest zgłosić tego rodzaju działalność do Wojewódzkiego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (WIJHARS), właściwego ze względu na miejsce zamieszkania (w przypadku osób fizycznych) lub siedzibę zgłaszającego.
Obowiązek zgłoszenia działalności do WIJHARS dotyczy:
- przedsiębiorców,
- rolników pakujących i znakujących jaja,
- osób fizycznych nie będących przedsiębiorcami, którzy prowadzą tzw. działalność nieewidencjonowaną.
Działalność nieewidencjonowana, według przepisów ustawy z 6 marca 2018 roku Prawo przedsiębiorców, odnosi się do działalności wykonywanej przez osoby fizyczne, które w okresie ostatnich 60 miesięcy nie wykonywały działalności gospodarczej, a przychód z tej działalności nie przekracza w żadnym miesiącu 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia, wynikającego z ustawy z dnia 10 października 2002 roku o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.
Kto nie podlega zgłoszeniu
Zgłoszenie działalności nie dotyczy:
- rolników, w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników, w zakresie prowadzonej działalności rolniczej, z wyłączeniem działalności polegającej na znakowaniu i pakowaniu jaj - którą należy zgłosić do WIJHARS,
- producentów i przedsiębiorców wyrabiających wino z winogron pozyskanych z upraw winorośli położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, o których mowa w ustawie z 12 maja 2011 roku o wyrobie i rozlewie wyrobów winiarskich, obrocie tymi wyrobami i organizacji rynku wina,
- obrotu detalicznego artykułami rolno-spożywczymi,
- artykułów rolno-spożywczych wytwarzanych na własny użytek,
- owoców i warzyw, których wymagania jakości handlowej określają przepisy Unii Europejskiej,
- materiału siewnego roślin rolniczych, ogrodniczych i zielarskich w rozumieniu przepisów o nasiennictwie,
- rolniczego handlu detalicznego.
Zakres przekazywanych danych
Zgłoszenie powinno być sporządzone w formie pisemnej i zawierać co najmniej:
- imię, nazwisko i adres albo nazwę i siedzibę zgłaszającego,
- numer w rejestrze przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS), o ile zgłaszający taki numer posiada, oraz numer identyfikacji podatkowej (NIP),
- określenie przedmiotu działalności gospodarczej, w tym informację o działalności eksportowej,
- wskazanie miejsca produkcji, składowania lub konfekcjonowania artykułów rolno-spożywczych.
Aby zgłosić rozpoczęcie działalności, zmianę danych oraz zaprzestanie prowadzenia działalności można posłużyć się formularzem opracowanym przez Inspekcję.
Formularz "Zgłoszenie działalności w zakresie produkcji, składowania, konfekcjonowania i obrotu artykułami rolno-spożywczymi" jest dostępny na stronie Głównego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.
Terminy
- Zgłoszenia działalności w zakresie produkcji, składowania, konfekcjonowania i obrotu artykułami rolno-spożywczymi należy dokonać najpóźniej w dniu rozpoczęcia działalności.
- Każdą zmianę danych należy zgłosić właściwemu wojewódzkiemu inspektorowi jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych w terminie 7 dni od dnia jej dokonania.
- Podmiot, który zaprzestał prowadzenia działalności w zakresie produkcji, składowania, konfekcjonowania i obrotu artykułami rolno-spożywczymi powiadamia o tym fakcie wojewódzkiego inspektora jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych w terminie 7 dni od dnia jej zaprzestania.
Sankcje
Kto, nie zgłosi wojewódzkiemu inspektorowi jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych podjęcia, prowadzenia lub zaprzestania działalności podlega karze grzywny w trybie przepisów Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia.