Co mówi kod kreskowy na opakowaniu produktu?

Kto odpowiada za kody kreskowe?

GS1 to międzynarodowa organizacja zajmująca się zarządzaniem systemem znakowania produktów kodami kreskowymi. Chcąc używać kodów kreskowych na produktach, trzeba się zarejestrować w oddziale GS1 wyznaczonym na dany kraj.

Jakie informacje skrywa początek kodu kreskowego?

Kod kreskowy na produkcie nie zawiera informacji o jego pochodzeniu. Prefiks, czyli dwie bądź trzy pierwsze cyfry umożliwiają identyfikację kraju lub regionu gospodarczego, do którego należy producent danego produktu.

590 = Polska?

Prefiks 590 oznacza Polskę. Nie jest to jednak równoznaczne z tym, że krajem produkcji danego produktu była Polska ani tego, że produkt został wytworzony w Polsce. Jest to jedynie informacja, że firma, pod której marką produkt ten jest sprzedawany, to firma zarejestrowana w polskim oddziale GS1.

Produkt oznaczony kodem kreskowym 590 może być produkowany za granicą lub kupowany w innym państwie, przepakowywany i sprzedawany w Polsce pod własną marką i nawet wtedy będzie na nim widniał kod oddziału polskiego.

Uwaga!

Zdarzają się przypadki, gdy produkt ma kod zaczynający się od cyfr innych niż 590, choć został wyprodukowany w Polsce. Dzieje się tak wtedy, gdy firma, pod której marką jest on sprzedawany, zarejestrowała się w zagranicznym oddziale GS1.

Reasumując, prefiks 590 nie jest specyficzny dla produktów polskich.

Wskazuje on tylko, że firma, która dystrybuuje dany produkt, zarejestrowała się w oddziale GS1 Polska.

Wytworzył:
Maria Jaśkiewicz p.o. Wielkopolski Wojewódzki Inspektor JHARS
(2024-03-26)
Udostępnił:
Roszewska Renata
(2024-03-26 12:28:29)
Ostatnio zmodyfikował:
Roszewska Renata
(2024-03-26 12:31:42)
       DRUKUJ TĘ STRONĘ Obrazek drukarki